rysunek miejski
Opis zajęć:

Sztuczna inteligencja to potężne narzędzie edukacyjne, ale niesie ze sobą także poważne zagrożenia. W trakcie kursu uczniowie dowiedzą się, jak AI może generować fałszywe informacje, prowadzić do plagiatu, naruszać prywatność i działać w sposób nieprzewidywalny. Poznają podstawy uczenia maszynowego i sieci neuronowych, nauczą się, jak korzystać z nich odpowiedzialnie, a także odkryją, w jaki sposób sztuczna inteligencja może pomagać w kreatywnym pisaniu, rozwijaniu wyobraźni, pogłębianiu wiedzy i poznawaniu świata. Każda lekcja połączy analizę problemów z praktycznymi ćwiczeniami, podczas których dowiemy się, jak sztuczna inteligencja może wspierać naszą naukę.

Spotkanie 1 – Naśladowanie i kreatywność: co potrafi sztuczna inteligencja?
Na pierwszych zajęciach poznamy działanie kilku programów i zobaczymy, że można ich używać na dwa sposoby: albo do naśladowania istniejących rzeczy albo wymyślenia czegoś zupełnie nowego.

Spotkanie 2 – Czym jest sztuczna inteligencja?
Wspólnie poddamy próbie sposoby myślenia chatbotów by zastanowimy się, co potrafią robić inteligentnie, a czego im brakuje.

Spotkanie 3 – Jak działa uczenie maszynowe i sieci neuronowe?
Na łatwych przykładach omówimy sposób działania sieci neuronowych oraz użyjemy prostych programów do uczenia maszynowego.

Spotkanie 4 – Czarne skrzynki
Omówimy tzw. problem czarnych skrzynek (nieczytelności algorytmu dla człowieka) i uprzedzeń danych wykorzystywanych do trenowania algorytmów. Wspólne spersonalizujemy konto na YouTube (treścią bezpieczną dla dzieci), by zobaczyć, jak szybko algorytmy izolują nas w pewnego rodzaju treściach.

Spotkanie 5 – Chatboty, czyli jak AI nauczyło się pisać
Wykonamy ćwiczenie, w których postaramy się uczynić wygenerowany przez AI tekst (np. bajkę), uczynić ciekawszym niż pierwsza wersja. W ten sposób dowiemy się, co czyni tekst kreatywniejszym i ciekawszym.

Spotkania 6 oraz 7 – Chatboty: Szanse i zagrożenia
W trakcie dwóch lekcji omówimy najważniejsze zagrożenia z wykorzystaniem chatbotów. Pokażemy jak łatwo wykryć plagiat oraz w poznamy ciekawe użycia chatbotów w celach edukacyjnych – np. tłumaczenia złożonych zagadnień.

Spotkanie 8 – Czy AI może wymknąć się spod kontroli?
Omówimy kilka filozoficznych i literackich scenariuszy wymknięcia się AI spod kontroli człowieka i przedyskutujemy jak można nim zaradzić.

Terminy zajęć:
Ważne informacje:

Mini kurs, w przeciwieństwie do naszych kursów całorocznych, obejmuje kilka spotkań (8 zajęć po 60 min). Jest to więc skondensowana forma, która pozwala na doświadczenie czegoś nowego i nabycie nowych umiejętności bez konieczności zapisywania się na całoroczny kurs.

Koszt to 320 zł za cały mini kurs (8 zajęć po 60 minut). Płatność jednorazowa. W przypadku mini kursów nie obowiązują darmowe zajęcia pokazowe.

Zajęcia prowadzi:
Edukatorka Oliwia
Paweł
Kilka słów od p. Pawła

Cześć, mam na imię Paweł. Jestem absolwentem filozofii, a moją pasją jest łączenie różnych dziedzin wiedzy oraz wykorzystywanie nowych technologii w edukacji. Pracuję nad artystycznymi projektami tworzonymi z użyciem sztucznej inteligencji. AI fascynuje mnie przede wszystkim jako narzędzie wspierające naukę – pomagające lepiej przyswajać wiedzę, organizować ciekawsze lekcje i rozwijać pasje. Zapraszam Cię na kurs, który pomoże Ci poznać sztuczną inteligencję w praktyce!